Novela zákona o úveroch na bývanie, ktorá bankám prikazuje maximálne jednopercentný poplatok za prenos hypotéky, platí až od začiatku tohto týždňa, finančné domy sú pripravené už od februára. Lákajú klientov na veľmi nízke úroky od 1,19 percenta či rôzne benefity v podobe odpustenia poplatkov za poskytnutie úveru, za znalecký posudok či dokonca za kataster. Pred prenesením hypotéky si však treba pozorne pozrieť podmienky, ktoré si banka nastolila. 

Záujem rastie
Banky už teraz hlásia zvýšený záujem o hypotéky oproti iným mesiacom. „Takmer každá druhá hypotéka je refinančná,“ informuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB. V Slovenskej sporiteľni počas prvých dvoch mesiacov tohto roka zaznamenali o 40 percent viac žiadostí o úver na bývanie ako počas rovnakého obdobia vlani.

Analytici očakávajú, že klienti budú mať väčšiu snahu meniť hypotéku, pretože sankčný poplatok za predčasné splatenie hypotéky sa znížil dosť dramaticky – zo štyroch až piatich percent na jedno percento. „Ak si vezmeme úrokové sadzby, ktoré majú klienti na svojich hypotékach, tak relevantnú úsporu z refinancovania budú mať desiatky tisíc dlžníkov. A to je už počet, ktorý je pre banky zaujímavý,“ hovorí Pavel Škriniar z portálu Finančná hitparáda. 

Odborníci tvrdia, že nastane veľký boj o klienta medzi veľkými a malými bankami. „Veľké sa budú snažiť nestratiť svojich klientov, na druhej strane menšie banky v tom vidia príležitosť na rýchly nárast ich počtu,“ dodáva Maroš Ovčarik, riaditeľ webu Finančný kompas. 

Pozor na podmienky výhodných úrokov
Nízke úroky si finančné domy snažia vykompenzovať tým, že klientovi s hypotékou „nanútia“ aj iné produkty. Napríklad si musíte založiť účet, posielať si naň výplatu, prípadne si hypotéku musíte poistiť či zobrať si v banke aj kreditku, ktorú musíte aj využívať. Preto si pri akciových úrokoch treba dať pozor na podmienky, ktoré banky majú na jeho získanie. 

VÚB napríklad ponúka refinančnú hypotéku s jednopercentnou bonifikáciou už od 1,49 percenta pri trojročnej fixácii. Na jej získanie musíte mať v banke účet a pravidelne si tam zasielať výplatu vo výške 1,5-násobku splátky. Lenže pri predčasnom splatení budete musieť bonifikáciu vrátiť. „Klient sa počas doby zvolenej fixácie úveru zaväzuje, že nezrealizuje predčasné splatenie. Ak tak urobí, nárok na príspevok stráca,“ potvrdzuje Farkašová. Ovčarik upozorňuje, že banky si sledujú splnenie podmienok na mesačnej báze.“ Ak zistia, že niektorá z podmienok nebola dodržaná, majú právo zvýšiť úrokovú sadzbu,“ dodáva. 

Poistenie a sporenie
Refinancovanie úveru na bývanie si treba dobre prepočítať. Nemali by ste sa rozhodovať len podľa toho, či dostanete v novej banke nižší úrok. Do vašich výpočtov by mali vstupovať aj náklady na poistenie úveru či poplatky za kreditnú kartu. Banka má právo žiadať, aby bola založená nehnuteľnosť poistená, ale nesmie vás nútiť poistiť si splácanie úveru. Môže vás však do poistenia nepriamo dotlačiť, ak vám zvýhodní úrok. Tak to napríklad robí UniCredit Bank. Ponúka úrok už od 1,19 percenta ročne na tri roky, čo je najnižšia sadzba na trhu. Ale na jej získanie si musíte úver poistiť, posielať si na jej účet 1,5-násobok splátky a každých šesť mesiacov vykonať kreditkou minimálne päť transakcií. Poistiť úver si musíte na päť rokov dopredu a poplatok je tri percentá zo sumy úveru. Ten síce nemusíte platiť hneď, ale banka vám ho pripočíta k výške úveru. Takže napokon budete splácať viac, ako ste si chceli požičať. „Je na rozhodnutí klienta, či pristúpi k poisteniu splátok úveru, alebo nie,“ dodáva Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. 

Banka vás na chyby upozorní
Slovenská sporiteľňa ponúka aj nízke úroky na hypotékach, ak využijete jej výhodný súčet. Pri ňom si môžete znížiť sadzbu o 0,7 percenta, ale len v prípade, že si budete posielať príjem na účet a úver si poistíte. Od 1. apríla bude mať táto banka nové pravidlá na získanie zľavy. Budete musieť byť poistený, mať účet v banke a mať tam zriadené aj sporenie a každý mesiac si sporiť aspoň 10 eur.

Banka by vás mala upozorniť listom, že nemáte niektorú podmienku splnenú. „Odobratie zľavy je možné až potom, keď klient na upozornenie nereaguje, čiže napríklad nezačne posielať pravidelnú sumu na sporení,“ dodáva Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Najnižšie úroky na hypotékach * (v %)
UniCredit Bank od 1,19
VÚB banka od 1,49
Slovenská sporiteľňa od 1,49
Prima Banka 1,50**
ČSOB od 1,70
mBank 1,79**
Fio banka od 1,88
Sberbank od 1,89
Tatra banka od 1,95
OTP Banka od 1,99
Zdroj: weby bánk
* pri trojročnej fixácii
** pre každého žiadateľa
 

Autor:  Hospodárske noviny, Jozef Ryník