1


Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji požičali 820 miliónov eur, pričom pred rokom to bolo o 200 miliónov menej. Vysoký záujem zatlačil cenu pôžičiek na nové historické minimum. Priemerná sadzba dosahovala podľa údajov Fincentra 1,46 percenta.

NBS ako regulátor obmedzuje nielen výšku maximálneho dlhu, ale aj to, na akú časť nehnuteľnosti si bude možné požičať. Takzvaná 100-percentná hypotéka je od júla minulosťou.

Úverový strop, takzvané DTI (výška dlhu voči ročnému príjmu), môže byť komplikáciou najmä pre jednotlivcov, ktorí žiadajú o úver bez partnera alebo partnerky a posudzuje sa tak iba ich individuálny príjem.

Zdroj: NBS, Hospodárske noviny, Fincentrum, obrázok: Pixabay

Ak ste kúpu nehnuteľnosti  nestihli, netreba zúfať. Národná banka umožňuje stále aj výnimky. Napr. v období od 1.7. – 30.9.2018 môžu komerčné banky poskytnúť 20% hypoték s výnimkou pri maximálnej výške dlhu k ročnému príjmu a 35% hypoték s výnimkou z hodnoty úveru voči hodnote založenej nehnuteľnosti.

Využiť sa preto oplatí služby dobre zorientovaného hypotekárneho špecialistu. Pri kúpe nehnuteľnosti z našej ponuky a využití služieb nášho  špecialistu na úvery, umožňujeme klientom vrátenie rezervačnej zálohy pokiaľ úver nevybavíme.

Tiež ako ďalší bonus preplatíme v plnej výške znalecký posudok na ocenenie nehnuteľnosti. Všetky služby sú samozrejme bezplatné.