Viac ako 120 eur. O toľko môžete od apríla zarábať viac a stále mať nárok na zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Dôvod? Maximálna hranica príjmu žiadateľa o tento druh úveru na bývanie sa totiž zvýši v priemere až na 1 242,80 eura mesačne v hrubom. Oproti súčasnej hranici 119,30 eura je to nárast presne o 123,50 eura. Zvýhodnená hypotéka tak bude dostupnejšia pre viac mladých ľudí či rodín. Ak teda hľadáte vhodný spôsob zabezpečenia bývania, výhodnejší produkt na trhu bežne nie je.


Ušetrené tisíce
Horná hranica na získanie hypotéky pre mladých platná v druhom štvrťroku býva podľa Zuzany Eliášovej, hovorkyne ČSOB, spravidla najvyššia v roku. Výška hornej hranice je totiž 1,3-násobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje štatistický úrad. A práve od apríla do júna zvykne bývať najvyššia. „Štatistiky totiž zvyšujú možné koncoročné odmeny či 13. platy, a to vplýva následne aj na hornú hranicu hypotéky pre mladých, keďže priemerná mzda v druhom štvrťroku sa počíta z posledného kvartálu prechádzajúceho roka,“ avizuje Eliášová. Pri dvojiciach je hranica sumy dvojnásobná. Od apríla to bude teda 2 485,6 eura, pričom jeden z dvojice môže zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca. Podstatné je, aby neprekročili spoločný strop príjmu. 

Na čo sa oplatí dať si pozor
Porovnávať si ponuky bánk len na základe úrokovej sadzby nie je najšťastnejšia voľba. Môže sa vám totiž podľa Maroša Ovčarika, riaditeľa portálu Finančný kompas stať, že síce ste si vybrali banku s najnižšou úrokovou sadzbou, ale zaplatíte aj tak najviac. Pri hypotékach pre mladých to dokonca platí dvojnásobne. Háčik je v rozdielnom výpočte, ktorý banky využívajú. Pri jej výbere by ste sa však mali orientovať aj podľa toho, koľko jej nakoniec celkovo zaplatíte. Hypotéka pre mladých dotovaná štátom sa poskytuje na päť rokov. Ak by ste náhodou mali alebo získali voľné financie, môžete ich použiť na mimoriadnu splátku. Pozor! Úver však nimi nesplaťte celý. Pokiaľ človek túto hypotéku splatí skôr ako po štyroch rokoch, musí celý štátny príspevok vrátiť. Rovnako platí, že hypotéka pre mladých sa nedá použiť na splatenie iných úverov, takže sa nedá použiť na refinancovanie akýchkoľvek skôr poskytnutých úverov. 

 Autor: Zuzana Kullová, Hospodárske noviny 10.3.2016