Dopyt po bývaní dosahuje predkrízové úrovne. Bublina by už však hroziť nemala.

 

Ak si dnes chcete kúpiť byt, nachystajte si ostré lakte. Lacné hypotéky naštartovali realitný trh, na ktorom bolo ešte pred rokom mŕtvo. „O byty je extrémny záujem. Vedie sa vojna o to, kto poskytne peniaze v hotovosti alebo na úver. Kto má veľký záujem, tak prihadzuje cenu,“ hovorí 25-ročná Jana Gavorníková, ktorá po polroku hľadania konečne kúpila svoj prvý byt.

Stavebný ošiaľ

Ľudia majú o nové bývanie taký záujem, že im momentálna ponuka na trhu nestačí, upozorňujú analytici aj realitní makléri. Na rastúci záujem o byty reagujú investori. A nastáva stavebný ošiaľ. Výstavba bytov dokonca v druhom štvrťroku narástla takmer o 40 percent. Ťahali ju hlavne rozostavané nehnuteľnosti.


Hrozba realitnej bubliny

Bitka o byty sa odzrkadľuje aj na cenách nehnuteľností. Za štvorcový meter bytu tak dnes zaplatíte zhruba o 62 eur viac ako koncom roka 2013, keď ceny nehnuteľností podľa analytikov narazili na dno.


Bankoví analytici však výraznejšie nafukovanie cien neočakávajú. „Súčasná výstavba a rozširujúca sa ponuka sa môže pozitívne podpísať na držaní cien na stabilných úrovniach,“ myslí si analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.


Väčší záujem o byty sa spustil aj vďaka vlne lacných hypoték, na ktorej sa Slovensko vezie v posledných rokoch. No realitní makléri ďakujú za viac práce aj tomu, že sa zlepšuje finančná situácia Slovákov.

Zdroj:Hospodárske noviny 9.9.2015