Získali ste doteraz spotrebný úver v banke bez najmenších problémov? Ak nie ste dostatočne bonitný, od budúceho roku môžete mať s novými pôžičkami podstatne väčšie problémy. Aj s tým totiž počíta novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú chystá ministerstvo financií.

Riziko nebankoviek

Nové pravidlá môžu na jednej strane znížiť riziko nesplácaných úverov. Experti však zároveň poukazujú na druhú stranu mince. Nové pravidlá pri spotrebiteľských úveroch totiž môžu nahnať menej solventných klientov do neserióznych nebankoviek. „Problém môžu mať napríklad ľudia, ktorí síce majú príjem, len ho nebudú vedieť banke zdokladovať,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, analytik portálu Finančný Kompas.

Národná banka tvrdí, že novela má len spresniť to, čo už bolo v zákone napísané. Technická špecifikácia požiadaviek sa bude riešiť neskôr. Centrálna banka zatiaľ neplánuje sprísniť niektoré ustanovenia nad rámec platného odporúčania. „V prípade výrazného nárastu rizika na trhu úverov v budúcnosti budeme mať možnosť sprísniť niektoré ustanovenia s cieľom obmedziť tieto riziká,“ vysvetľuje Martina Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky.

Dobrá snaha s bočnými efektmi

Analytici sa na novelu pozerajú ako na dobrú snahu o ochranu spotrebiteľa. Oceňujú najmä zákonnú povinnosť vyhodnotiť klientovu finančnú situáciu. Mali by sa ňou obmedziť nesplácané úvery. „Na druhej strane sa časť ľudí s nízkymi príjmami alebo so zlou históriou splácania môže stať neúverovateľnými,“ dodáva Ovčarik.

Novela prináša aj zmeny, ktoré obmedzia poskytovanie niektorých doteraz bezproblémových úverov. „Ide o splátkový predaj či refinancovanie. Novela veľmi slabo zohľadňuje rozdielnosť poskytovania úverov bankami a inými poskytovateľmi úverov aj výšku úveru,“ dodáva Ivan Kahanec, tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebných úverov.

Aj novú povinnosť testovať klientovu schopnosť splácať úver v prípade zvýšenia úrokových sadzieb odborníci vítajú. „Banky ani iné spoločnosti zároveň nebudú môcť počítať s možným nárastom príjmu klienta v budúcnosti,“ ozrejmuje Ovčarik.

Zdroj:Hospodárske noviny 29.9.2015

Novinky a aktuality
Pozor na 31.1.2020! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do...
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...