Obce a mestá môžu od nového roka stavebníkom za výstavbu zaúčtovať za štvorcový meter od 10 do 35 eur. Za peniaze vybudujú infraštruktúru.

Za byt v novostavbe si v budúcom roku priplatíte. Do jeho ceny vám stavebník zaráta aj novú položku – poplatok za rozvoj. Ten bude musieť totiž zaplatiť samospráve, ak sa rozhodne v obci alebo meste stavať. Napríklad za dvojizbový byt v centre Žiliny s výmerou 50 štvorcových metrov si priplatíte dva a pol tisíca eur navyše. Vysoké sumy poplatku podľa výkonného riaditeľa Inštitútu urbánneho rozvoja Juraja Suchánka zvýšia ceny bytov o 2500 až do 6000 eur v závislosti od ich veľkosti. Pod túto novinku sa podpísal zákon o miestnom poplatku za rozvoj z dielne poslancov vládneho Smeru – Igora Chomu a Richarda Rašiho, ktorý schválili na konci minulého týždňa parlamentní poslanci.

Ide o sumu navyše, keďže platiť bude musieť aj za stavebné povolenie ako doteraz. Za vyzbierané peniaze majú samosprávy budovať infraštruktúru.

Dostupnosť bývania klesne

Pre trh s realitami je to podľa riaditeľky Bond Reality Daniely Danihel Rážovej veľmi nepríjemná správa. „Dostupnosť bývania sa týmto rozhodne zníži. Pri dnešných cenách a platoch ľudí je vlastné bývanie už i tak nereálnym snom. Tento krok im ich možnosť bývať vo vlastnom ešte viac sťaží,“ povedala Rážová.

Možnosť výberu

Faktom je, že mestá a obce sa môžu samy rozhodnúť, či poplatok zavedú, alebo nie. Ak sa preň rozhodnú, samospráva musí prijať všeobecne záväzné nariadenie. Určiť si môže aj výšku poplatku. Zákon totiž stanovuje, že môže byť v rozpätí od 10 do 35 eur za každý zabratý štvorcový meter nadzemnej časti stavby. „Oceňujem, že máme možnosť výberu a zákon nám neprikazuje vyberať konkrétne poplatky, pretože každá obec či mesto na Slovensku má inú situáciu,“ tvrdí primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný. Aj keď s mestskými poslancami ešte neprerokoval, ako budú od nového roka presne postupovať, myslí si, že nové poplatky v ich meste zavádzať vo veľkej miere nebudú.

Zdroj: Hospodárske noviny 25.11.2015

TOP
ponuka

2- izbový byt v rodinnom dome na Širokej ulici Vajnory

2- izbový byt v rodinnom dome na Širokej ulici Vajnory

Byty
2 izbový byt 
Bratislava-Vajnory (okres Bratislava III)
3- izbový byt na Gemerskej ulici

3- izbový byt na Gemerskej ulici

Byty
3 izbový byt 
Bratislava-Ružinov (okres Bratislava II)
3-izbový byt na Wilsonovej ulici

3-izbový byt na Wilsonovej ulici

Byty
3 izbový byt 
Bratislava-Staré Mesto (okres Bratislava I)
Všetky TOP ponuky
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita Zahraničie
Novinky a aktuality
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Pozor na 31.1.2019! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do 31.1.2019...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...