Boj o hypotéky sa začína. Banky lákajú benefitmi.

Refinancovať úver na bývanie sa napriek výhodám neoplatí vždy.

Banky začali boj o klienta ponukou refinančných hypoték. Už od marca začne na Slovensku platiť nový zákon, podľa ktorého môže byť predčasné splatenie úveru na bývanie spoplatnené maximálne jedným percentom zo zostatkovej sumy.

Nízke náklady uľahčia klientom prenos hypotéky do banky, ktorá ponúka lepšie podmienky. Finančné domy už teraz lákajú zákazníkov na benefity v podobe odpustenia poplatkov za poskytnutie úveru, za znalecký posudok či dokonca za kataster.

Ušetríte niekoľko stoviek 

Na druhej strane sa snažia udržať si starých klientov pred útekom ku konkurencii. „Niektoré banky ponúkajú svojim klientom aj zníženie úrokovej sadzby ešte počas fixácie,“ upozorňuje Maroš Ovčarik, riaditeľ webu Finančný kompas.

Podľa zákona o úveroch na bývanie, ktorý začne platiť od 21. marca tohto roka, si banky budú pýtať za predčasné splatenie hypotéky jedno percento, ale dolná hranica nie je určená, môžu teda účtovať aj menej.

Napríklad ČSOB si priemerne bude účtovať 0,85 percenta. Ostatné banky si budú účtovať reálne náklady, najviac však povolené jedno percento.

V niektorých prípadoch to bude aj menej,“ dodáva Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Keďže v minulosti boli sankčné poplatky za predčasné splatenie hypotéky vo výške štyri až päť percent zo splatenej sumy úveru, analytici očakávajú, že klienti budú mať väčšiu snahu meniť hypotéku.

Napríklad za predčasné splatenie úveru na bývanie vo výške 50-tisíc eur po novom zaplatíte mimo výročia fixácie len 500 eur. V minulosti by ste banke zaplatili až 2 500 eur.

Na čo si dávať pozor 
Refinancovanie úveru na bývanie si treba dobre prepočítať. Nemali by ste sa rozhodovať len podľa toho, či dostanete v novej banke nižší úrok.

Do vašich výpočtov by mali vstupovať aj dodatočné náklady na prenos ako poplatky za kataster, znalca, poplatok za poskytnutie úveru. Tiež by ste mali zvažovať, v akej fáze splácania úveru sa nachádzate.

Ak už hypotéku splácate dlho a máte len pár rokov do jej vyplatenia, nový úver sa vám nemusí vyplatiť. Predlžovanie hypotéky na úkor nižšej splátky nemusí byť výhodné. Na prepočet, či sa vám sťahovanie hypotéky oplatí, môžete použiť aj refinančnú kalkulačku.

Autor: Jozef Ryník, Hospodárske noviny 22.2.2016

V prípade záujmu o informáciu, či je výhodné refinancovať vašu hypotéku, neváhajte nás osloviť na adrese info-ZVNC-maximreal.sk. Náš hypotekárny špecialista vám urobí prepočty a zašle vám ich mailom, bez potreby návštevy akejkoľvek banky. Jeho kompletné služby vrátane zabezpečenia refinancovania vašej hypotéky sú pre vás samozrejme zdarma.

TOP
ponuka

3- izbový byt na Šalviovej ulici

3- izbový byt na Šalviovej ulici

Byty
3 izbový byt 
Bratislava-Ružinov (okres Bratislava II)
Predaj 4- izbový byt na Tbiliskej ulici

Predaj 4- izbový byt na Tbiliskej ulici

Byty
4 izbový byt 
Bratislava-Rača (okres Bratislava III)
Rodinný dom na Šachorovej ulici

Rodinný dom na Šachorovej ulici

Domy a vily
Rodinný dom 
Bratislava-Vajnory (okres Bratislava III)
Všetky TOP ponuky
Novinky a aktuality
Pozor na 31.1.2020! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do...
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...