Veľké hypotéky budú menej dostupné

Úvery na bývanie na veľkú časť nehnuteľnosti dostanú len tí najbonitnejší.

Banky lákajú klientov na akciové úroky hypoték dvakrát do roka. Po marcovom jarnom ošiali, keď úroky spadli pod 1,5 percenta, je zatiaľ na jeseň okolo hypoték pomerne ticho. Žiadna banka neprišla s veľkou kampaňou. Výnimkou je novembrová akcia VÚB, ktorá sadzbu 1,49 percenta z jari rozšírila aj na jednoročnú fixáciu a na dlhšie viazanosti. Ostatné banky znížili niektoré sadzby na dlhších fixáciách. Pod magickú hranicu 1,5 percenta požičiava peniaze na dlho aj UniCredit Bank.

Nie je kam klesať
Analytici tvrdia, že banky už nemajú veľa miesta, kam by mohli s úrokmi klesať. Ak úvery ešte zlacnejú, bude to skôr o desatiny percenta. „Situácia v prvej polovici tohto roka bola výnimočná, keď finančné inštitúcie reagovali na legislatívne zmeny. Dôsledkom toho bol jednorazový pokles úrokových sadzieb až o 0,5 percenta,“ vysvetľuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie. Podľa neho sa teraz už sadzby po miernom náraste stabilizovali na priemernej úrovni 1,8 percenta. 

Príprava na novinky
Banky sa teraz sústreďujú na rokovania s Národnou bankou Slovenska, ktorá odporúča od nového roka obmedziť poskytovanie už aj 80-percentných hypoték. Po novom by mali tvoriť menej ako polovicu všetkých úverov na bývanie. Aj preto odborníci očakávajú, že sa banky postupne začnú prispôsobovať legislatívnym požiadavkám, čo zrejme bude znamenať aj drahšie úvery a zníženie ich dostupnosti pre menej bonitnú klientelu. „Dopyt po hypotékach opatrenia neznížia, môžu však obmedziť dostupnosť hypotéky pre niektoré nízkopríjmové skupiny klientov,“ vysvetľuje Ovčarik. 

Varovania NBS
Centrálna banka na jeseň prikročila k regulácii poskytovania úverov, keď zistila, že nárasty objemov úverov na bývanie aj spotrebných úverov rastú od jari dvojcifernými číslami. A to je nebezpečné. Bankám odporúča 50-percentný strop na objem 80-percentných hypoték. Tiež 90-percentné hypotéky by mali tvoriť len 10 percent zo všetkých úverov na bývanie. Banky by mali žiadať aj 20-percentnú rezervu pri posudzovaní príjmu žiadateľa o spotrebný úver. Regulátor tak chce obmedziť vysoké úvery, ktoré idú na hranu príjmov žiadateľov. Preto sú citlivejšie na zvyšovanie úrokovej sadzby.

Zdroj: Hospodárske noviny 22.11.2016

TOP
ponuka

3 izbový byt na Sputnikovej ulici, krásne prostredie

3 izbový byt na Sputnikovej ulici, krásne prostredie

Byty
3 izbový byt 
Bratislava-Ružinov (okres Bratislava II)
1 - izbový byt s loggiou - Novohorská ulica

1 - izbový byt s loggiou - Novohorská ulica

Byty
1 izbový byt 
Bratislava-Rača (okres Bratislava III)
2- izbový byt v rodinnom dome na Širokej ulici Vajnory

2- izbový byt v rodinnom dome na Širokej ulici Vajnory

Byty
2 izbový byt 
Bratislava-Vajnory (okres Bratislava III)
Prenájom 1-izbový byt na Kadnárovej ulici

Prenájom 1-izbový byt na Kadnárovej ulici

Byty
1 izbový byt 
Bratislava-Rača (okres Bratislava III)
Všetky TOP ponuky
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita Zahraničie
Novinky a aktuality
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Pozor na 31.1.2019! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do 31.1.2019...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...