1


Veľké hypotéky budú menej dostupné

Úvery na bývanie na veľkú časť nehnuteľnosti dostanú len tí najbonitnejší.

Banky lákajú klientov na akciové úroky hypoték dvakrát do roka. Po marcovom jarnom ošiali, keď úroky spadli pod 1,5 percenta, je zatiaľ na jeseň okolo hypoték pomerne ticho. Žiadna banka neprišla s veľkou kampaňou. Výnimkou je novembrová akcia VÚB, ktorá sadzbu 1,49 percenta z jari rozšírila aj na jednoročnú fixáciu a na dlhšie viazanosti. Ostatné banky znížili niektoré sadzby na dlhších fixáciách. Pod magickú hranicu 1,5 percenta požičiava peniaze na dlho aj UniCredit Bank.

Nie je kam klesať
Analytici tvrdia, že banky už nemajú veľa miesta, kam by mohli s úrokmi klesať. Ak úvery ešte zlacnejú, bude to skôr o desatiny percenta. „Situácia v prvej polovici tohto roka bola výnimočná, keď finančné inštitúcie reagovali na legislatívne zmeny. Dôsledkom toho bol jednorazový pokles úrokových sadzieb až o 0,5 percenta,“ vysvetľuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie. Podľa neho sa teraz už sadzby po miernom náraste stabilizovali na priemernej úrovni 1,8 percenta. 

Príprava na novinky
Banky sa teraz sústreďujú na rokovania s Národnou bankou Slovenska, ktorá odporúča od nového roka obmedziť poskytovanie už aj 80-percentných hypoték. Po novom by mali tvoriť menej ako polovicu všetkých úverov na bývanie. Aj preto odborníci očakávajú, že sa banky postupne začnú prispôsobovať legislatívnym požiadavkám, čo zrejme bude znamenať aj drahšie úvery a zníženie ich dostupnosti pre menej bonitnú klientelu. „Dopyt po hypotékach opatrenia neznížia, môžu však obmedziť dostupnosť hypotéky pre niektoré nízkopríjmové skupiny klientov,“ vysvetľuje Ovčarik. 

Varovania NBS
Centrálna banka na jeseň prikročila k regulácii poskytovania úverov, keď zistila, že nárasty objemov úverov na bývanie aj spotrebných úverov rastú od jari dvojcifernými číslami. A to je nebezpečné. Bankám odporúča 50-percentný strop na objem 80-percentných hypoték. Tiež 90-percentné hypotéky by mali tvoriť len 10 percent zo všetkých úverov na bývanie. Banky by mali žiadať aj 20-percentnú rezervu pri posudzovaní príjmu žiadateľa o spotrebný úver. Regulátor tak chce obmedziť vysoké úvery, ktoré idú na hranu príjmov žiadateľov. Preto sú citlivejšie na zvyšovanie úrokovej sadzby.

Zdroj: Hospodárske noviny 22.11.2016