Dopyt po bývaní dosahuje predkrízové úrovne. Bublina by už však hroziť nemala.

 

Ak si dnes chcete kúpiť byt, nachystajte si ostré lakte. Lacné hypotéky naštartovali realitný trh, na ktorom bolo ešte pred rokom mŕtvo. „O byty je extrémny záujem. Vedie sa vojna o to, kto poskytne peniaze v hotovosti alebo na úver. Kto má veľký záujem, tak prihadzuje cenu,“ hovorí 25-ročná Jana Gavorníková, ktorá po polroku hľadania konečne kúpila svoj prvý byt.

Stavebný ošiaľ

Ľudia majú o nové bývanie taký záujem, že im momentálna ponuka na trhu nestačí, upozorňujú analytici aj realitní makléri. Na rastúci záujem o byty reagujú investori. A nastáva stavebný ošiaľ. Výstavba bytov dokonca v druhom štvrťroku narástla takmer o 40 percent. Ťahali ju hlavne rozostavané nehnuteľnosti.


Hrozba realitnej bubliny

Bitka o byty sa odzrkadľuje aj na cenách nehnuteľností. Za štvorcový meter bytu tak dnes zaplatíte zhruba o 62 eur viac ako koncom roka 2013, keď ceny nehnuteľností podľa analytikov narazili na dno.


Bankoví analytici však výraznejšie nafukovanie cien neočakávajú. „Súčasná výstavba a rozširujúca sa ponuka sa môže pozitívne podpísať na držaní cien na stabilných úrovniach,“ myslí si analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.


Väčší záujem o byty sa spustil aj vďaka vlne lacných hypoték, na ktorej sa Slovensko vezie v posledných rokoch. No realitní makléri ďakujú za viac práce aj tomu, že sa zlepšuje finančná situácia Slovákov.

Zdroj:Hospodárske noviny 9.9.2015

TOP
ponuka

2- izbový byt na ulici Pri Starom letisku

2- izbový byt na ulici Pri Starom letisku

Byty
2 izbový byt 
Bratislava-Vajnory (okres Bratislava III)
Prenájom 2 izbový byt Sklenárova

Prenájom 2 izbový byt Sklenárova

Byty
2 izbový byt 
Bratislava-Ružinov (okres Bratislava II)
Rodinný dom na Šachorovej ulici

Rodinný dom na Šachorovej ulici

Domy a vily
Rodinný dom 
Bratislava-Vajnory (okres Bratislava III)
Všetky TOP ponuky
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita Zahraničie
Novinky a aktuality
Pozor na 31.1.2020! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do...
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...