Dopyt po bývaní dosahuje predkrízové úrovne. Bublina by už však hroziť nemala.

 

Ak si dnes chcete kúpiť byt, nachystajte si ostré lakte. Lacné hypotéky naštartovali realitný trh, na ktorom bolo ešte pred rokom mŕtvo. „O byty je extrémny záujem. Vedie sa vojna o to, kto poskytne peniaze v hotovosti alebo na úver. Kto má veľký záujem, tak prihadzuje cenu,“ hovorí 25-ročná Jana Gavorníková, ktorá po polroku hľadania konečne kúpila svoj prvý byt.

Stavebný ošiaľ

Ľudia majú o nové bývanie taký záujem, že im momentálna ponuka na trhu nestačí, upozorňujú analytici aj realitní makléri. Na rastúci záujem o byty reagujú investori. A nastáva stavebný ošiaľ. Výstavba bytov dokonca v druhom štvrťroku narástla takmer o 40 percent. Ťahali ju hlavne rozostavané nehnuteľnosti.


Hrozba realitnej bubliny

Bitka o byty sa odzrkadľuje aj na cenách nehnuteľností. Za štvorcový meter bytu tak dnes zaplatíte zhruba o 62 eur viac ako koncom roka 2013, keď ceny nehnuteľností podľa analytikov narazili na dno.


Bankoví analytici však výraznejšie nafukovanie cien neočakávajú. „Súčasná výstavba a rozširujúca sa ponuka sa môže pozitívne podpísať na držaní cien na stabilných úrovniach,“ myslí si analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.


Väčší záujem o byty sa spustil aj vďaka vlne lacných hypoték, na ktorej sa Slovensko vezie v posledných rokoch. No realitní makléri ďakujú za viac práce aj tomu, že sa zlepšuje finančná situácia Slovákov.

Zdroj:Hospodárske noviny 9.9.2015

TOP
ponuka

Rodinný dom v Rači, vhodný aj ako sídlo firmy

Rodinný dom v Rači, vhodný aj ako sídlo firmy

Domy a vily
Rodinný dom 
Bratislava-Rača (okres Bratislava III)
Rodinný dom v Dunajskej Lužnej

Rodinný dom v Dunajskej Lužnej

Domy a vily
Rodinný dom 
Dunajská Lužná (okres Senec)
1-IZBOVÝ BYT, HOMOLOVA ULICA, BRATISLAVA DÚBRAVKA

1-IZBOVÝ BYT, HOMOLOVA ULICA, BRATISLAVA DÚBRAVKA

Byty
1 izbový byt 
Bratislava-Dúbravka (okres Bratislava IV)
Všetky TOP ponuky
Novinky a aktuality
Hypotekárne výpredaje Zdroj: Pixabay Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými...
Prísnejšie na mladých! Národná banka Slovenska pripravuje ďalšie obmedzenie pre poskytovanie hypoték. Zmeny...
Úverom sa darí, no príde opäť sprísnenie Doba praje úverom, úroky  zatiaľ nestúpajú a pre ,,zdravú“ reguláciu zadlžovania sa...
Stále sa to oplatí Zvýhodnenie úverov pre mladých funguje od januára podľa nových pravidiel.  Doterajšie...
Pozor na 31.1.2018! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do 31.1.2018...