Národná banka Slovenska pripravuje ďalšie obmedzenie pre poskytovanie hypoték.

Zmeny sa budú týkať prísnejšieho posudzovania príjmov pri nových žiadostiach o úver. Slováci si budú môcť požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu. V prípade čistej priemernej mzdy za minulý rok je to približne 70-tisíc eur.  

Samozrejme, tak ako doteraz, vždy sa nájde priestor na výnimky, ale bude sa stále zmenšovať. Od 1. júla tohto roku bude môcť uvedené obmedzenie obísť len  20 percent žiadateľov o nový úver. Regulátor postupne obmedzuje úverovanie už štyri roky. Obmedzenia sa v prvom kroku týkali takzvaných stopercentných hypoték, keď v minulosti nebolo potrebné mať nasporenú žiadnu sumu. Dnes platí obmedzenie pre úvery, kde je takzvané LTV – teda pomer výšky úveru a hodnoty založenej nehnuteľnosti – vyššie ako 90 percent, po novom sa budú sledovať pôžičky s LTV cez 80 percent.

Na zmeny doplatia najmä mladší klienti. Mladí ľudia totiž majú v bankách našetrené omnoho menej ako ostatní. Podľa analytikov navrhované opatrenia zasiahnu skupinu klientov do 35 rokov, ktorí majú priemerne nasporených len 1.632,- Eur.

Zdroj: NBS, HN Online, Poštová banka

Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
Novinky a aktuality
Vedeli ste že? Podľa aktuálnej platnej novely zákona  č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových...
Pozor na 31.1.2019! Treba podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite, že máte čas už len do 31.1.2019...
Dražba bytu neplatiča Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov slúži na zabezpečenie pohľadávok...
V októbri opäť sprísnenie hypoték V rámci jesenných kampaní budú banky apelovať sprísnením podmienok pre úvery a „poslednou...
Hypotekárne výpredaje Slováci využili hypotekárne výpredaje. Aj zo strachu pred úverovými obmedzeniami si v máji...